Beyaz Şapkalı Hacker Eğitimi (CEH)

Beyaz Şapkalı Hacker Eğitimi (CEH)

BEYAZ ŞAPKALI HACKER EĞİTİMİ (CEH)

Hacker olmak yani “Beyaz Şapkalı Hacker (CEH sertifikası)” Eğitimi; bilişim suçları işleyen korsanların kullandıkları teknik ve yöntemleri bilen, korsanların eylemleri sırasında kullandıkları araçları ve yazılımları tanıyan, kısacası bilgisayar dünyasının kötü adamları ile aynı bilgi ve beceriye sahip, iyi niyetli (Certified WhiteHat/Ethic Hacker) güvenlik uzmanlarıdır.

Beyaz Şapkalı Hacker, bilişim suçları işleyen kötü niyetli kişilerin kullanmış oldukları teknik ve yöntemleri iyi bir şekilde öğrenmiş, siber korsanların eylemleri sırasında kullandıkları araçları ve yazılımları tanıyan, aynı bilgi ve beceriye sahip, iyi niyetli siber güvenlik güvenlik uzmanlarıdır. Bu kişilere etik hacker veya güvenlik uzmanı da denilir.  CEH ya da tam ismiyle Certified Ethical Hacker adı ile global dünyada tanınan beyaz şapkalı hackerlar, hacking becerilerini, savunma amaçlı kullanan danışmanlığını yaptığı kurum ve kuruluşların saldırıya uğramasını engellemeye ve saldırıları en az zararla indirgeme amacı ile çalışan kişilerdir.

Beyaz Şapkalı Hacker bu nedenle saldırganların kullandığı saldırı teknik ve yöntemlerini bilmekle kalmayıp bu saldırılara karşı nasıl önlem alınabileceğini, saldırılardan nasıl korunulabileceğini, bir saldırı sırasında neler yapılması gerektiğini de bilmek zorundadır. Bu kişiler genelde Beyaz Şapkalı Hacker Eğitimi alarak CEH adı verilen sınava girmekte ve kariyerleri için CEH sertifikasına sahip olmak zorundadır.

CEH Eğitimi Nedir? Hacker Olmak? Etik Hacker Kime Denir?

CEH ya da tam ismiyle Certified Ethical Hacker, hacking becerilerini, savunma amaçlı kullanarak görev yaptığı veya danışmanlığını yaptığı kurum ve kuruluşların saldırıya uğramasını engellemeye veya saldırıları en az zararla bertaraf etmesini sağlamaya çalışır. Certified Ethical Hacker bu nedenle saldırganların kullandığı saldırı teknik ve yöntemlerini bilmekle kalmayıp bu saldırılara karşı nasıl önlem alınabileceğini, saldırılardan nasıl korunulabileceğini de bilmek zorundadır.

CEH eğitimi 5 günlük bir offensive (saldırgan) güvenlik eğitimidir. Eğitim süresinin sonunda Microsoft, Linux, Network, Mobil, Kablosuz Ağlar gibi konular ile sistemleri hackleme, güvenlik aygıtlarının zafiyetlerini bulma, yazılım güvenliği ve benzeri konularında referans sayılan bir güvenlik sertifika programına sahip olacak beceri elde edilir. Etik Hackerlar bilgi ve yeteneklerini çalıştıkları veya gönüllü olarak bulundukları şirket/kurumları savunma amaçlı olarak kullanan güvenlik uzmanlarıdır. Kullandıkları araç ve yöntemler siyah şapkalı hackerlarla aynı olabilmektedir.

Kimler beyaz şapkalı hacker olabilir?

 

Eğer beyaz şapkalı hacker olmak isterseniz Bilgi Güvenliği Uzmanı, Kurum İçi Sızma Testi Gerçekleştirmek İsteyen IT Uzmanı, Profesyonel Penetrasyon Testi Gerçekleştirmek İsteyen Uzman, Network Uzmanı gibi bir alanda çalışıyor olmanız gerekmektedir. Alınacak beyaz şapkalı hacker eğitimi ile beraber temel seviyede bir network bilgisine ve ileri düzeyde Linux bilgisine sahip olmanız gerek vardır.

“Privacy For You” sloganı ile hareket ederek güvenlik ve gizlilik kavramlarına farklı bir bakış açısı getirmeyi planlayan Privia Security, saha tecrübesine sahip ve uzman eğitmen kadrosu ile Beyaz Şapkalı Hacker eğitimleri de vererek siber güvenlik sektöründeki kalifiye eleman sayısının artmasına da fayda sağlamaya çalışmaktadır.

Privia Security tarafından verilen Beyaz Şapkalı Hacker Eğitimi sonunda katılımcılar, bilişim sistemleri üzerinde genel kabul görmüş bir metodoloji izleyerek sızma testleri gerçekleştirebileceklerdir. Bununla birlikte katılımcılar için daha efektif ve doğru sonuçlar içeren sızma testlerinin nasıl gerçekleştirilebileceğine ilişkin ipuçları ele alınacaktır. Ayrıca bu eğitim, edinilen bilgiler ile katılımcılar SANS GPEN veya CEH sertifika sınavlarına girebilecek düzeyde bilgi sahibi olacaklardır.

Privia Security’in Kurucusu Eyüp Çelik gerçekleştirilen eğitimler hakkında;

“Siber Güvenlik sektöründeki en önemli ihtiyaçlardan birisi de teorik bilgiyi bilen personelin yanı sıra sürekli gelişen teknoloji ve saldırı yöntemleri için pratik geliştirebilecek kalifiye personel ihtiyacıdır.